
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -80/+30ppm/Cel TC, 0.01uF, 0805,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Surge Components |
| package instruction | , 0805 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.01 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 0.6 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 2 mm |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, Paper, 7 Inch |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 10 V |
| series | MLCC(SMD) |
| size code | 0805 |
| Temperature characteristic code | Y5V |
| Temperature Coefficient | -80/+30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal surface | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie |
| width | 1.25 mm |




