Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 10W, 1200ohm, 2% +/-Tol
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | IBS Electronics Inc |
| package instruction | Axial, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Metal Oxide Film |
| Manufacturer's serial number | MVR |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package height | 9 mm |
| Package length | 67 mm |
| Package form | Axial |
| Package width | 9.5 mm |
| Rated power dissipation(P) | 10 W |
| resistance | 1200 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | MVR |
| technology | METAL OXIDE FILM |
| Tolerance | 2% |