Operational Amplifier, 1 Func, 10000uV Offset-Max, CDIP8, MINI, CERDIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Exar |
| package instruction | MINI, CERDIP-8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T8 |
| length | 9.652 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -20 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum slew rate | 80 V/us |
| Nominal slew rate | 120 V/us |
| Maximum slew rate | 6 mA |
| Supply voltage upper limit | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 20000 kHz |
| Minimum voltage gain | 7500 |
| width | 7.62 mm |