
Board Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Conexcon Group |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.197 inch |
| subject depth | 0.207 inch |
| body length | 1.381 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact point gender | FEMALE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Durability | 25 Cycles |
| maximum insertion force | 4.8928 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 5434 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 4.4958 mm |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 24 |
| Evacuation force-minimum value | .973 N |
