3 A, 100 V, PNP, Si, POWER TRANSISTOR, TO-220
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of terminals | 3 |
| Transistor polarity | PNP |
| Maximum collector current | 3 A |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 100 V |
| Processing package description | TO-220, 3 PIN |
| state | CONSULT MFR |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | FLANGE MOUNT |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal location | SINGLE |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| structure | SINGLE |
| Shell connection | COLLECTOR |
| Number of components | 1 |
| Transistor component materials | SILICON |
| Transistor type | GENERAL PURPOSE POWER |
| Minimum DC amplification factor | 10 |
| Rated crossover frequency | 3 MHz |