3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum output current | 0.0500 A |
| Maximum output voltage | 3.09 V |
| Minimum output voltage | 2.91 V |
| Maximum input voltage | 60 V |
| Minimum input voltage | 6 V |
| Processing package description | SOIC-8 |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | BIPOLAR |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 1.27 mm |
| Terminal location | pair |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy |
| Maximum voltage difference | 0.4000 V |
| Adjustment type | Fixed Positive Voltage Low Dropout Linear Regulator Regulator |
| Rated output voltage | 3 V |
| LM2936-3.0 | LM2936HVBMA-3.0 | |
|---|---|---|
| Description | 3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PDSO8 | 3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PDSO8 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 |
| Maximum output current | 0.0500 A | 0.0500 A |
| Maximum output voltage | 3.09 V | 3.09 V |
| Minimum output voltage | 2.91 V | 2.91 V |
| Maximum input voltage | 60 V | 60 V |
| Minimum input voltage | 6 V | 6 V |
| Processing package description | SOIC-8 | SOIC-8 |
| state | ACTIVE | ACTIVE |
| Craftsmanship | BIPOLAR | BIPOLAR |
| packaging shape | Rectangle | Rectangle |
| Package Size | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| surface mount | Yes | Yes |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal spacing | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | pair | pair |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy |
| Maximum voltage difference | 0.4000 V | 0.4000 V |
| Adjustment type | Fixed Positive Voltage Low Dropout Linear Regulator Regulator | Fixed Positive Voltage Low Dropout Linear Regulator Regulator |
| Rated output voltage | 3 V | 3 V |