12 V FIXED POSITIVE REGULATOR, MBCY3
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum output current | 0.1000 A |
| Maximum output voltage | 12.5 V |
| Minimum output voltage | 11.5 V |
| Maximum input voltage | 30 V |
| Minimum input voltage | 14.5 V |
| Processing package description | GREEN, METAL CAN, TO-39, 3 PIN |
| Lead-free | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| China RoHS regulations | Yes |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | BIPOLAR |
| packaging shape | ROUND |
| Package Size | CYLINDRICAL |
| Terminal form | WIRE |
| terminal coating | GOLD |
| Terminal location | BOTTOM |
| Packaging Materials | METAL |
| Adjustment type | FIXED POSITIVE REGULATOR |
| Rated output voltage | 12 V |