QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | PLASTIC, DIP-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.2 µA |
| frequency compensation | YES |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.18 mm |
| low-dissonance | NO |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 2500 kHz |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| LM3900N | LM29 | LM2900 | LM2900N | LM3900M | LM3301 | LM3301N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14 | QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14 | QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14 | QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14 | QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14 | QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14 | QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | - | incompatible | incompatible | - | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | - | - | DIP | SOIC | - | DIP |
| package instruction | PLASTIC, DIP-14 | - | - | DIP, DIP14,.3 | SOP, SOP14,.25 | - | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 | - | - | 14 | 14 | - | 14 |
| Reach Compliance Code | unknow | - | - | unknow | unknow | - | unknow |
| ECCN code | EAR99 | - | - | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | - | - | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | - | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | - | - | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | - | VOLTAGE-FEEDBACK |
| frequency compensation | YES | - | - | YES | YES | - | YES |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | - | - | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | - | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | - | - | e0 | e0 | - | e0 |
| length | 19.18 mm | - | - | 19.18 mm | 8.65 mm | - | 19.18 mm |
| low-dissonance | NO | - | - | NO | NO | - | NO |
| Number of functions | 4 | - | - | 4 | 4 | - | 4 |
| Number of terminals | 14 | - | - | 14 | 14 | - | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | - | - | 85 °C | 70 °C | - | 85 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | - | - | DIP | SOP | - | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | - | - | DIP14,.3 | SOP14,.25 | - | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | - | - | IN-LINE | SMALL OUTLINE | - | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| power supply | 15 V | - | - | 15 V | 15 V | - | 15 V |
| Certification status | Not Qualified | - | - | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | - | 5.08 mm | 1.75 mm | - | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 10 mA | - | - | 10 mA | 10 mA | - | 10 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | - | - | 15 V | 15 V | - | 15 V |
| surface mount | NO | - | - | NO | YES | - | NO |
| technology | BIPOLAR | - | - | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | - | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | - | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | - | THROUGH-HOLE | GULL WING | - | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | - | 2.54 mm | 1.27 mm | - | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | - | - | DUAL | DUAL | - | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 2500 kHz | - | - | 2500 kHz | 2500 kHz | - | 2500 kHz |
| width | 7.62 mm | - | - | 7.62 mm | 3.9 mm | - | 7.62 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM3900NE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Operational Amplifier 14-PDIP 0 to 70 |
| LM3900N | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Operational Amplifier 14-PDIP 0 to 70 |
| LM3900MX | Rochester Electronics | QUAD OP-AMP, 0 uV OFFSET-MAX, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SOP-14 |
| LM3900D | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Operational Amplifier 14-SOIC 0 to 70 |
| LM3900M | Rochester Electronics | QUAD OP-AMP, 0uV OFFSET-MAX, 2.5MHz BAND WIDTH, PDSO14, SOP-14 |
| LM3900DR | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Operational Amplifier 14-SOIC 0 to 70 |
| LM3900DE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Operational Amplifiers - Op Amps Quadruple Oper Amplifier |
| LM3401N | Texas Instruments(德州仪器) | QUAD OP-AMP, 2.5 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| LM3900DR2 | ON Semiconductor(安森美) | QUAD OP-AMP, 4MHz BAND WIDTH, PDSO14, PLASTIC, SO-14 |
| NJM3900N | New Japan Radio Co Ltd | Operational Amplifier, 4 Func, BIPolar, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 |
| HA17301P | Hitachi (Renesas ) | QUAD OP-AMP, 2.6 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| LM3900 | Texas Instruments(德州仪器) | LM3900 Quadruple Operational Amplifier |
| LM3900DRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Operational Amplifiers - Op Amps Quadruple Oper Amplifier |
| LM3900DRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Operational Amplifiers - Op Amps Quad Op Amp |
| LM3900DG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Operational Amplifier 14-SOIC 0 to 70 |