Very Wideband, Low Distortion Triple Video Buffer
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | SSOP-16 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Nominal bandwidth | 750000 kHz |
| Commercial integrated circuit types | VIDEO AMPLIFIER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 3 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.7272 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| LMH6739MQ | LMH6739_07 | LMH6739 | LMH6739MQX | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Very Wideband, Low Distortion Triple Video Buffer | Very Wideband, Low Distortion Triple Video Buffer | Very Wideband, Low Distortion Triple Video Buffer | Very Wideband, Low Distortion Triple Video Buffer |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LMH6739MQX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Very Wideband, Low Distortion Triple Video Buffer 16-SSOP -40 to 85 |
| LMH6739MQX | Rochester Electronics | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDSO16, SSOP-16 |
| LMH6739MQ/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Very Wideband, Low Distortion Triple Video Buffer 16-SSOP -40 to 85 |