
1.5A FlexCap Low Dropout Linear Regulator for 2.7V to 5.5V Inputs
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | TO-263, 5 PIN |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Adjustability | ADJUSTABLE |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.375 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.22 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G5 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10.16 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Operating temperatureTJ-Mi | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 1.5 A |
| Maximum output voltage 1 | 5 V |
| Minimum output voltage 1 | 0.6 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-263 |
| Encapsulate equivalent code | SMSIP5H,.6,67TB |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 2.25 mm |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.7 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 9.85 mm |
| Base Number Matches | 1 |