5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PSSO2
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum output current | 0.5000 A |
| Maximum output voltage | 5.15 V |
| Minimum output voltage | 4.85 V |
| Maximum input voltage | 10 V |
| Processing package description | DPAK-3/2 |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | CMOS |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 2.28 mm |
| terminal coating | tin lead |
| Terminal location | single |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy |
| Maximum voltage difference | 0.4000 V |
| Adjustment type | Fixed Positive Voltage Low Dropout Linear Regulator Regulator |
| Rated output voltage | 5 V |