Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Circuit Assembly |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.209 inch |
| subject depth | 0.177 inch |
| body length | 0.449 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 30 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED NYLON |
| Manufacturer's serial number | MHL |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| polarization key | CENTER |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.15 inch |
| Terminal pitch | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 10 |
| CA-10MHL-A | CA-04MHL-A | CA-08MHL-A | CA-06MHL-A | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 4 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 6 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Maker | Circuit Assembly | Circuit Assembly | Circuit Assembly | Circuit Assembly |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.209 inch | 0.209 inch | 0.209 inch | 0.209 inch |
| subject depth | 0.177 inch | 0.177 inch | 0.177 inch | 0.177 inch |
| body length | 0.449 inch | 0.212 inch | 0.37 inch | 0.291 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED NYLON | GLASS FILLED NYLON | GLASS FILLED NYLON | GLASS FILLED NYLON |
| Manufacturer's serial number | MHL | MHL | MHL | MHL |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch |
| polarization key | CENTER | CENTER | CENTER | CENTER |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch |
| Terminal pitch | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 10 | 4 | 8 | 6 |