
Potentiometer, Carbon Film, 0.5W, 6800ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Tokyo Cosmos Electric Co., Ltd. |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator direction | HORIZONTAL |
| Actuator type | SHAFT |
| gang number | 1 |
| Manufacturer's serial number | RVQ12YN3 |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| number of turns | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Package shape | CIRCULAR PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| Rated temperature | 40 °C |
| resistance | 6800 Ω |
| resistance law | LINEAR |
| Resistor type | POTENTIOMETER |
| surface mount | NO |
| technology | CARBON FILM |
| Terminal shape | LUG |
| Tolerance | 20% |

| RVQ12YN315RB682 | RVQ12YN315FB333 | RVQ12YN315RB333 | RVQ12YN315SB333 | RVQ12YN315FB682 | RVQ12YN315SB682 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Potentiometer, Carbon Film, 0.5W, 6800ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.5W, 33000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.5W, 33000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.5W, 33000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.5W, 6800ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.5W, 6800ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Tokyo Cosmos Electric Co., Ltd. | Tokyo Cosmos Electric Co., Ltd. | Tokyo Cosmos Electric Co., Ltd. | Tokyo Cosmos Electric Co., Ltd. | Tokyo Cosmos Electric Co., Ltd. | Tokyo Cosmos Electric Co., Ltd. |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | , | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | , |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compli | compli | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Actuator direction | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL |
| Actuator type | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT |
| gang number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Manufacturer's serial number | RVQ12YN3 | RVQ12YN3 | RVQ12YN3 | RVQ12YN3 | RVQ12YN3 | RVQ12YN3 |
| Installation features | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| number of turns | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C |
| Package shape | CIRCULAR PACKAGE | CIRCULAR PACKAGE | CIRCULAR PACKAGE | CIRCULAR PACKAGE | CIRCULAR PACKAGE | CIRCULAR PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W |
| Rated temperature | 40 °C | 40 °C | 40 °C | 40 °C | 40 °C | 40 °C |
| resistance | 6800 Ω | 33000 Ω | 33000 Ω | 33000 Ω | 6800 Ω | 6800 Ω |
| resistance law | LINEAR | LINEAR | LINEAR | LINEAR | LINEAR | LINEAR |
| Resistor type | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM |
| Terminal shape | LUG | LUG | LUG | LUG | LUG | LUG |
| Tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |