CMOS SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Other features | CASCADABLE |
| series | CMOS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MAGNITUDE COMPARATOR |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3/15 V |
| propagation delay (tpd) | 600 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| MM54C85N | MM54C85 | MM54C85J | MM74C85 | MM74C85J | MM74C85N | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CMOS SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDIP16 |
| series | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 14 | 16 | 14 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 85 Cel | 125 °C | 85 Cel | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 Cel | -55 °C | -40 Cel | -40 °C | -40 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Temperature level | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | - | National Semiconductor(TI ) | - | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | - | DIP, DIP16,.3 | - | DIP, DIP16,.3 | PLASTIC, DIP-16 |
| Reach Compliance Code | unknow | - | unknow | - | unknow | compli |
| Other features | CASCADABLE | - | CASCADABLE | - | CASCADABLE | CASCADABLE |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | - | R-GDIP-T14 | - | R-GDIP-T14 | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | - | e0 | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | - | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MAGNITUDE COMPARATOR | - | MAGNITUDE COMPARATOR | - | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | - | DIP | - | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | - | DIP16,.3 | - | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | - | IN-LINE | - | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 3/15 V | - | 3/15 V | - | 5/15 V | 3/15 V |
| propagation delay (tpd) | 600 ns | - | 600 ns | - | 600 ns | 600 ns |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | 5.08 mm | - | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V | - | 15 V | - | 15 V | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | - | 3 V | - | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | - | 5 V | - | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | - | NO | - | NO | NO |
| technology | CMOS | - | CMOS | - | CMOS | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm |
| width | 7.62 mm | - | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 7.62 mm |