
Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.22uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | rubycon |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.22 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| Manufacturer's serial number | H2D |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | BULK |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 100 V |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | WIRE |

| 100H2D224JB7 | 100H2D223JB7 | 100H2D224JTF | 100H2D122JB7 | 100H2D821JB7 | 100H2D823JB7 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.22uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.022uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.22uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.0012uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.00082uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.082uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 0.22 µF | 0.022 µF | 0.22 µF | 0.0012 µF | 0.00082 µF | 0.082 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| Manufacturer's serial number | H2D | H2D | H2D | H2D | H2D | H2D |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | BULK | BULK | AMMO PACK | BULK | BULK | BULK |
| positive tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |