Board Connector, 60 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.031 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SUYIN-USA |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | TUBE PKG,W/O CAP |
| Board mount options | SOLDER HOLDING POSTS |
| body width | 0.236 inch |
| subject depth | 0.331 inch |
| body length | 1.283 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulator color | BLACK |
| Manufacturer's serial number | 800140 |
| Plug contact pitch | 0.031 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.572 mm |
| Plating thickness | 15u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.7874 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 60 |
