
Film Capacitor, Polyester, 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.022uF,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | WIMA |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.022 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| Custom functions | Tape and Reel |
| dielectric materials | POLYESTER |
| JESD-609 code | e3 |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 200 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 400 V |
| series | MKS 4 |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 10 mm |