Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Amphenol |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.335 inch |
| subject depth | 0.508 inch |
| body length | 1.356 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VDC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 845 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 4 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | CENTER |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.106 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 26 |
| 845-A026P-ALB00 | 355203K00 | 355204K00 | 355205K00 | 355206K00 | 355207K00 | 355209K00 | 845-A080P-ALB00 | 845-A034P-ALB00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.197 inch Pitch, Solder Terminal, Polarized Lck, Receptacle | Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.197 inch Pitch, Solder Terminal, Polarized Lck, Receptacle | Board Connector, 5 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.197 inch Pitch, Solder Terminal, Polarized Lck, Receptacle | Board Connector, 6 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.197 inch Pitch, Solder Terminal, Polarized Lck, Receptacle | Board Connector, 7 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.197 inch Pitch, Solder Terminal, Polarized Lck, Receptacle | Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.197 inch Pitch, Solder Terminal, Polarized Lck, Receptacle | Board Connector, 80 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 34 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.335 inch | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.335 inch | 0.335 inch |
| subject depth | 0.508 inch | 0.602 inch | 0.602 inch | 0.602 inch | 0.602 inch | 0.602 inch | 0.602 inch | 0.508 inch | 0.508 inch |
| body length | 1.356 inch | 0.657 inch | 0.854 inch | 1.051 inch | 1.248 inch | 1.445 inch | 1.839 inch | 2.706 inch | 1.556 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VDC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 500VDC V | 500VDC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 845 | 3552 | 3552 | 3552 | 3552 | 3552 | 3552 | 845 | 845 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 |
| Number of rows loaded | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -20 °C | -20 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm | 3.7592 mm | 3.7592 mm | 3.7592 mm | 3.7592 mm | 3.7592 mm | 3.7592 mm | 1.905 mm | 1.905 mm |
| Plating thickness | 30u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 30u inch | 30u inch |
| polarization key | CENTER | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | CENTER | CENTER |
| Guideline | UL | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.106 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.106 inch | 0.106 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 10.0076 mm | 10.0076 mm | 10.0076 mm | 10.0076 mm | 10.0076 mm | 10.0076 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 26 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 9 | 80 | 34 |
| Maker | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | - | - |
| Board mount options | - | POLARIZATION POST | POLARIZATION POST | POLARIZATION POST | POLARIZATION POST | POLARIZATION POST | POLARIZATION POST | - | - |
| Installation option 1 | - | POLARIZED LCK | POLARIZED LCK | POLARIZED LCK | POLARIZED LCK | POLARIZED LCK | POLARIZED LCK | - | - |
| Installation option 2 | - | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | - | - |