
DC/DC Converter; Product Weight (grams): 2.8; Input voltage min (V): 21.6; Input voltage max (V): 26.4; Output voltage min: 24; Output voltage max: 24; Output voltage dual assymetric (y/n): Dual; Output Power (W): 2; Max Output current (A): ±0.042; Efficiency (%): 84; Max Capacitive load (µF): ±100; Package type: DIP14; Mounting: PCB; W (in): 0.4; L (in): 0.8; H (in): 0.32; W (mm): 10.16; L (mm): 20.32; H (mm): 8.2; Min Operating temperature: -40; Max operating temperature (°C): 85; Isolation (VDC): 3000; EMC compliance 2: EN 55022 Class B; Case material: Plastic (flammability to UL 94V-0) ; Application 4 (building automation/IoT): 1; Application 5 (Industrial): 1; MTBF (h): 3500000; Derating : 85; Voltage Accuracy (%): ±5; Line Regulation (% of Vin): ±1.2; Load Regulation %: ±1.2; Ripple & Noise (mV p-p): 200; Switching Frequency typ (KHz): 100; Short circuit protection: Momentary
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8308347614 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ALSO HAS OUTPUT VOLTAGE-NOM= -24V |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Maximum input voltage | 26.4 V |
| Minimum input voltage | 21.6 V |
| Nominal input voltage | 24 V |
| JESD-30 code | R-PDMA-T6 |
| length | 20.32 mm |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 2 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Nominal output voltage | 24 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum seat height | 8.45 mm |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum total power output | 2 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| width | 10.16 mm |
