
CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 315V, 220uF, THROUGH HOLE MOUNT, CAN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Panasonic |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 220 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| JESD-609 code | e3 |
| leakage current | 0.78974 mA |
| Manufacturer's serial number | HB |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 315 V |
| ripple current | 1000 mA |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.15 |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | SNAP-IN |
| ECEC2FB221CB | ECEC2FB221DB | ECEC2PB102CB | ECEC2PB102DB | ECEC2PB152DB | ECEC2PB152EB | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 315V, 220uF, THROUGH HOLE MOUNT, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 315V, 220uF, THROUGH HOLE MOUNT, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 180V, 1000uF, THROUGH HOLE MOUNT, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 180V, 1000uF, THROUGH HOLE MOUNT, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 180V, 1500uF, THROUGH HOLE MOUNT, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 180V, 1500uF, THROUGH HOLE MOUNT, CAN |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 220 µF | 220 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1500 µF | 1500 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| leakage current | 0.78974 mA | 0.78974 mA | 1.2727 mA | 1.2727 mA | 1.5588 mA | 1.5588 mA |
| Manufacturer's serial number | HB | HB | HB | HB | HB | HB |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 315 V | 315 V | 180 V | 180 V | 180 V | 180 V |
| ripple current | 1000 mA | 1000 mA | 2200 mA | 2200 mA | 2500 mA | 2500 mA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Delta tangent | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| Terminal surface | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Terminal shape | SNAP-IN | SNAP-IN | SNAP-IN | SNAP-IN | SNAP-IN | SNAP-IN |
| Objectid | - | 1936910075 | 1936910204 | 1936910206 | 1936910214 | 1936910216 |