DIP SOCKET,24 CONTACTS,0.1 TERM PITCH,0.3 ROW SPACING,PC TAIL TERMINAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cooper Industries |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.399 inch |
| subject depth | 0.165 inch |
| body length | 1.199 inch |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact material | BRASS |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| current rating | 3 A |
| Device slot type | IC SOCKET |
| Type of equipment used | DIP24 |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Shell material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 102 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of contacts | 24 |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 0.3 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |