Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 70A, 40V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.95 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1500 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 70 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| BYV23-40A | BYV23-30 | BYV23-40 | |
|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 70A, 40V V(RRM), | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 70A, 30V V(RRM), | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 70A, 40V V(RRM), |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.95 V | 0.95 V | 0.95 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1500 A | 1500 A | 1500 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 70 A | 70 A | 70 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V | 30 V | 40 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |