
Board Connector, 21 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.094 inch |
| subject depth | 0.433 inch |
| body length | 2.12 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| maximum insertion force | 1.668 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | RS |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.315 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | WIRE WRAP |
| Total number of contacts | 21 |
| Evacuation force-minimum value | .556 N |
| RSE1-1-21-SG-2 | RSE1-1-33-SG-2 | RSE1-1-17-SG-2 | RSE1-1-19-SG-2 | RSE1-1-36-SG-2 | RSE1-1-16-SG-2 | RSE1-1-25-SG-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 21 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 33 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 17 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 19 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 36 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 16 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 25 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch |
| subject depth | 0.433 inch | 0.433 inch | 0.433 inch | 0.433 inch | 0.433 inch | 0.433 inch | 0.433 inch |
| body length | 2.12 inch | 3.32 inch | 1.72 inch | 1.92 inch | 3.62 inch | 1.62 inch | 2.52 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| maximum insertion force | 1.668 N | 1.668 N | 1.668 N | 1.668 N | 1.668 N | 1.668 N | 1.668 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Manufacturer's serial number | RS | RS | RS | RS | RS | RS | RS |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | WIRE WRAP | WIRE WRAP | WIRE WRAP | WIRE WRAP | WIRE WRAP | WIRE WRAP | WIRE WRAP |
| Total number of contacts | 21 | 33 | 17 | 19 | 36 | 16 | 25 |
| Evacuation force-minimum value | .556 N | .556 N | .556 N | .556 N | .556 N | .556 N | .556 N |