RESISTOR, THIN FILM, 0.0625W, 0.1%, 25ppm, 180ohm, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | RR |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 0.0625 W |
| resistance | 180 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| size code | 0603 |
| surface mount | YES |
| technology | THIN FILM |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 0.1% |
| Operating Voltage | 75 V |