
Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-SOIC -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOIC-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Control type | ENABLE LOW |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | CBT/FST/QS/5C/B |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 12.825 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TUBE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 0.003 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 0.15 ns |
| propagation delay (tpd) | 0.24 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| translate | N/A |
| width | 7.5 mm |
| SN74CBT3245CDW | SN74CBT3245CRGYR | SN74CBT3245CPWR | SN74CBT3245CPW | SN74CBT3245CDWR | SN74CBT3245CDGVR | SN74CBT3245CDBR | SN74CBT3245CDBQR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-SOIC -40 to 85 | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-VQFN -40 to 85 | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-TSSOP -40 to 85 | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-TSSOP -40 to 85 | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-SOIC -40 to 85 | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-TVSOP -40 to 85 | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-SSOP -40 to 85 | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-SSOP -40 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | SOIC | QFN | TSSOP | TSSOP | SOIC | SOIC | SSOP | QSOP |
| package instruction | SOIC-20 | HVQCCN, LCC20/24,.14X.18,20 | TSSOP, TSSOP20,.25 | TSSOP, TSSOP20,.25 | SOP, SOP20,.4 | TSSOP, TSSOP20,.25,16 | SSOP, SSOP20,.3 | SSOP, SSOP20,.25 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compli | compli | compli | compliant | compliant | compli |
| Factory Lead Time | 1 week | 1 week | 1 week | 1 week | 1 week | 6 weeks | 1 week | 6 weeks |
| Control type | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | CBT/FST/QS/5C/B | CBT/FST/QS/5C/B | CBT/FST/QS/5C/B | CBT/FST/QS/5C/B | CBT/FST/QS/5C/B | CBT/FST/QS/5C/B | CBT/FST/QS/5C/B | CBT/FST/QS/5C/B |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PQCC-N20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| length | 12.825 mm | 4.5 mm | 6.5 mm | 6.5 mm | 12.825 mm | 5 mm | 7.2 mm | 8.65 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Humidity sensitivity level | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | HVQCCN | TSSOP | TSSOP | SOP | TSSOP | SSOP | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 | LCC20/24,.14X.18,20 | TSSOP20,.25 | TSSOP20,.25 | SOP20,.4 | TSSOP20,.25,16 | SSOP20,.3 | SSOP20,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TUBE | TR | TR | TUBE | TR | TR | TR | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 0.003 mA | 0.003 mA | 0.003 mA | 0.003 mA | 0.003 mA | 0.003 mA | 0.003 mA | 0.003 mA |
| propagation delay (tpd) | 0.24 ns | 0.24 ns | 0.24 ns | 0.24 ns | 0.24 ns | 0.24 ns | 0.24 ns | 0.24 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 1 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 2.65 mm | 1.2 mm | 2 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.5 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 0.4 mm | 0.65 mm | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| translate | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A |
| width | 7.5 mm | 3.5 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 7.5 mm | 4.4 mm | 5.3 mm | 3.9 mm |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 0.15 ns | - | 0.15 ns | 0.15 ns | 0.15 ns | - | - | 0.15 ns |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| QS3245SOG8 | Renesas(瑞萨电子) | Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20 |
| QS3245SOG | Renesas(瑞萨电子) | Bus Driver, 3245 Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20 |
| SN74CBT3245CDWR | Texas Instruments(德州仪器) | Octal FET Bus Switch With -2 V Undershoot Protection 20-SOIC -40 to 85 |
| FST3245WM | Rochester Electronics | CBT/FST/QS/5C/B SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, 0.300 INCH, MS-013, SOIC-20 |
| IDTQS3R245SO8 | Renesas(瑞萨电子) | Bus Transceiver, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20 |
| 74FST3245DW | Rochester Electronics | CBT/FST/QS/5C/B SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, SOIC-20 |
| 74FST3245DWR2 | Rochester Electronics | CBT/FST/QS/5C/B SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, SOIC-20 |
| SN74CBT3245ADWG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Octal FET Bus Switch 20-SOIC -40 to 85 |
| CBT3245PWD-T | NXP(恩智浦) | IC OCTAL 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, SOT-163, SO-20, Bus Driver/Transceiver |
| SN74CBT3245ADWRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Digital Bus Switch ICs HEX INVERTER |
| CBT3245D | NXP(恩智浦) | IC 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, SOT-163, SO-20, Bus Driver/Transceiver |
| 935265500118 | NXP(恩智浦) | IC OCTAL 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, SOT-163, SO-20, Bus Driver/Transceiver |
| QS3245SOM | Quality Semiconductor Inc | Bus Driver, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20, |
| FST3245WMX | Fairchild | Digital Bus Switch ICs 8-Bit Bus Switch |
| SN74CBT3245ADWRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Octal FET Bus Switch 20-SOIC -40 to 85 |
| CBT3245ADB,112 | Nexperia | IC BUS SWITCH OCT 20-SSOP |
| PI5C3245SX | Pericom Semiconductor Corporation (Diodes Incorporated) | Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-20 |
| QS3245SO | IDT (Integrated Device Technology) | Bus Driver, 3245 Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20, SOIC-20 |
| SN74CBT3245CDWG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Digital Bus Switch ICs Octal FETBus Switch |
| CBT3245D-T | NXP(恩智浦) | IC 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, SOT-163, SO-20, Bus Driver/Transceiver |