Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW PROFILE |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.46 inch |
| subject depth | 0.723 inch |
| body length | 0.614 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU-PD-NI ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Durability | 250 Cycles |
| maximum insertion force | 2.502 N |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 74445 |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN/LEAD OVER NICKEL |
| Shell material | COPPER ALLOY |
| Terminal length | 0.145 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 |
| 74445-084 | 74445-088 | 74445-388 | 74445-588 | 74445-586 | 74445-086 | 74445-386 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compli | compli | compliant | compliant | compliant |
| Other features | LOW PROFILE | LOW PROFILE | LOW PROFILE | LOW PROFILE | LOW PROFILE | LOW PROFILE | LOW PROFILE |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.46 inch | 0.46 inch | 0.46 inch | 0.46 inch | 0.46 inch | 0.46 inch | 0.46 inch |
| subject depth | 0.723 inch | 0.723 inch | 0.723 inch | 0.723 inch | 0.723 inch | 0.723 inch | 0.723 inch |
| body length | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU-PD-NI ON NI | AU-PD-NI ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU-PD-NI ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR |
| Durability | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles |
| maximum insertion force | 2.502 N | 2.502 N | 2.502 N | 2.502 N | 2.502 N | 2.502 N | 2.502 N |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 74445 | 74445 | 74445 | 74445 | 74445 | 74445 | 74445 |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 50u inch | 50u inch | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL |
| Shell material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Terminal length | 0.145 inch | 0.145 inch | 0.145 inch | 0.145 inch | 0.145 inch | 0.145 inch | 0.145 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - | - | - | EAR99 | EAR99 |