Slide Switch, 10 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.1A, 50VDC, 20 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator length | 0.031 inch |
| Actuator material | POLYACETAL |
| Actuator type | SLIDE |
| body width | 9.6012 mm |
| Body color | BLACK |
| body height | 4.4958 mm |
| Body length or diameter | 26.8986 mm |
| center contact material | BERYLLIUM COPPER |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Maximum contact current (DC) | 0.1 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.1A@50VDC |
| Contact function | OFF-ON |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 50 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DSS |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of positions | 10 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PCB hole count | 20 |
| surface mount | NO |
| Switch action | HORIZONTAL |
| switch function | SPST |
| Terminal length | 0.181 inch |
| Termination type | SOLDER |

| DSS110 | DSS104 | DSS107 | DSS307 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Slide Switch, 10 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.1A, 50VDC, 20 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 4 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.1A, 50VDC, 8 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 7 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.1A, 50VDC, 14 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Switch, SPST, Horizontal, 0.1A, 50VDC, Through Hole-straight |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Actuator material | POLYACETAL | POLYACETAL | POLYACETAL | POLYAMIDE |
| Actuator type | SLIDE | SLIDE | SLIDE | SLIDE |
| body width | 9.6012 mm | 9.6012 mm | 9.6012 mm | 9.6012 mm |
| Body color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| body height | 4.4958 mm | 4.4958 mm | 4.4958 mm | 4.4958 mm |
| Body length or diameter | 26.8986 mm | 11.7094 mm | 19.304 mm | 19.304 mm |
| center contact material | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | PHOSPHOR BRONZE |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Maximum contact current (DC) | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.1A@50VDC | 0.1A@50VDC | 0.1A@50VDC | 0.1A@50VDC |
| Contact function | OFF-ON | OFF-ON | OFF-ON | OFF-ON |
| Contact resistance | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 25000 Cycle(s) |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DSS | DSS | DSS | DSS |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of positions | 10 | 4 | 7 | 7 |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| PCB hole count | 20 | 8 | 14 | 14 |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Switch action | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL |
| switch function | SPST | SPST | SPST | SPST |
| Terminal length | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Actuator length | 0.031 inch | 0.031 inch | 0.031 inch | - |