Slide Switch, 4 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 8 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator length | 0.024 inch |
| Actuator material | POLYAMIDE |
| Actuator type | SLIDE |
| body width | 6.4008 mm |
| body height | 4.4958 mm |
| Body length or diameter | 11.5824 mm |
| center contact material | COPPER ALLOY |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.025A@24VDC |
| Contact function | OFF-ON |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Electrical life | 1000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DSS |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of positions | 4 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB hole count | 8 |
| surface mount | NO |
| Switch action | HORIZONTAL |
| switch function | SPST |
| Terminal length | 0.118 inch |
| Terminal material | COPPER ALLOY |
| Termination type | SOLDER |
| DSS804N | DSS810N | DSS809N | DSS807N | DSS808N | DSS801N | DSS805N | DSS806N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Slide Switch, 4 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 8 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 10 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 20 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 9 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 18 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 7 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 14 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 8 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 16 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 1 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 2 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 5 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 10 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 6 Positions, SPST, Off-on, Horizontal, 0.025A, 24VDC, 12 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Actuator length | 0.024 inch | 0.024 inch | 0.024 inch | 0.024 inch | 0.024 inch | 0.024 inch | 0.024 inch | 0.024 inch |
| Actuator material | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE |
| Actuator type | SLIDE | SLIDE | SLIDE | SLIDE | SLIDE | SLIDE | SLIDE | SLIDE |
| body width | 6.4008 mm | 6.4008 mm | 6.4008 mm | 6.4008 mm | 6.4008 mm | 6.4008 mm | 6.4008 mm | 6.4008 mm |
| body height | 4.4958 mm | 4.4958 mm | 4.4958 mm | 4.4958 mm | 4.4958 mm | 4.4958 mm | 4.4958 mm | 4.4958 mm |
| Body length or diameter | 11.5824 mm | 26.8986 mm | 24.3332 mm | 19.2278 mm | 21.7932 mm | 3.937 mm | 14.1478 mm | 16.6624 mm |
| center contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.025A@24VDC | 0.025A@24VDC | 0.025A@24VDC | 0.025A@24VDC | 0.025A@24VDC | 0.025A@24VDC | 0.025A@24VDC | 0.025A@24VDC |
| Contact function | OFF-ON | OFF-ON | OFF-ON | OFF-ON | OFF-ON | OFF-ON | OFF-ON | OFF-ON |
| Contact resistance | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Electrical life | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DSS | DSS | DSS | DSS | DSS | DSS | DSS | DSS |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of positions | 4 | 10 | 9 | 7 | 8 | 1 | 5 | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB hole count | 8 | 20 | 18 | 14 | 16 | 2 | 10 | 12 |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Switch action | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL |
| switch function | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST |
| Terminal length | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch |
| Terminal material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |