Sensor/Transducer, 3 Pin, Plastic/epoxy,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum working current | 0.6 mA |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1TB |
| power supply | 4.5/18 V |
| surface mount | NO |
| Temperature Coefficient | POSITIVE ppm/°C |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |