Triple 3-Input NAND Gate
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | 0.300 INCH, EIAJ, SOIC-14 |
| Reach Compliance Code | compli |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 10.11 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.02 A |
| Number of functions | 3 |
| Number of entries | 3 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 7.7 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 6 ns |
| propagation delay (tpd) | 6 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Maximum seat height | 2.108 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.3 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 74F10SJ | 74F10 | 74F10PC | 74F10SC | 54F10 | 54F10DM | 54F10FM | 54F10LM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Triple 3-Input NAND Gate | Triple 3-Input NAND Gate | Triple 3-Input NAND Gate | Triple 3-Input NAND Gate | Triple 3-Input NAND Gate | Triple 3-Input NAND Gate | Triple 3-Input NAND Gate | Triple 3-Input NAND Gate |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | 0.300 INCH, EIAJ, SOIC-14 | - | DIP, DIP14,.3 | SOP, SOP14,.25 | - | DIP, DIP14,.3 | DFP, FL14,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Reach Compliance Code | compli | - | compli | compli | - | unknow | unknow | unknow |
| series | F/FAST | - | F/FAST | F/FAST | - | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | - | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | - | R-GDIP-T14 | R-GDFP-F14 | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | - | e0 | e0 | e0 |
| length | 10.11 mm | - | 19.18 mm | 8.6235 mm | - | 19.43 mm | - | 8.89 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE | - | NAND GATE | NAND GATE | - | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.02 A | - | 0.02 A | 0.02 A | - | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| Number of functions | 3 | - | 3 | 3 | - | 3 | 3 | 3 |
| Number of entries | 3 | - | 3 | 3 | - | 3 | 3 | 3 |
| Number of terminals | 14 | - | 14 | 14 | - | 14 | 14 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | - | 70 °C | 70 °C | - | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | - | 3-STATE | 3-STATE | - | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | SOP | - | DIP | SOP | - | DIP | DFP | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.3 | - | DIP14,.3 | SOP14,.25 | - | DIP14,.3 | FL14,.3 | LCC20,.35SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE | - | IN-LINE | SMALL OUTLINE | - | IN-LINE | FLATPACK | CHIP CARRIER |
| power supply | 5 V | - | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 7.7 mA | - | 7.7 mA | 7.7 mA | - | 7.7 mA | 7.7 mA | 7.7 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 6 ns | - | 6 ns | 6 ns | - | 7 ns | 7 ns | 7 ns |
| propagation delay (tpd) | 6 ns | - | 6 ns | 6 ns | - | 7 ns | 7 ns | 7 ns |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO | - | NO | NO | - | NO | NO | NO |
| Maximum seat height | 2.108 mm | - | 5.08 mm | 1.753 mm | - | 5.08 mm | 2.032 mm | 1.905 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | - | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | - | NO | YES | - | NO | YES | YES |
| technology | TTL | - | TTL | TTL | - | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | - | THROUGH-HOLE | GULL WING | - | THROUGH-HOLE | FLAT | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | - | 2.54 mm | 1.27 mm | - | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | DUAL | - | DUAL | DUAL | QUAD |
| width | 5.3 mm | - | 7.62 mm | 3.9 mm | - | 7.62 mm | 6.2865 mm | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 |