4000/14000/40000 SERIES, QUAD 2-INPUT OR GATE, PDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 15 V |
| Minimum supply/operating voltage | 3 V |
| Rated supply voltage | 5 V |
| Processing package description | DIP-14 |
| state | TRANSFERRED |
| Craftsmanship | CMOS |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | IN-LINE |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| series | 4000/14000/40000 |
| Logic IC type | OR |
| Number of inputs | 2 |
| propagation delay TPD | 250 ns |