SAMPLE AND HOLD CIRCUIT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | BCY |
| package instruction | TO-99, CAN8,.2 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum acquisition time | 25 µs |
| Nominal acquisition time | 20 µs |
| Amplifier type | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT |
| Maximum analog input voltage | 11.5 V |
| Minimum analog input voltage | -11.5 V |
| JESD-30 code | O-XBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | TO-99 |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |