DUAL COMPARATOR, 7000 uV OFFSET-MAX, 80 ns RESPONSE TIME, MBCY10
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.475 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.475 µA |
| Maximum input offset voltage | 3800 µV |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 8.89 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 80 ns |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 1.905 mm |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 8.89 mm |