VOLTAGE-FREQUENCY CONVERTER, 0.1 MHz, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | 0.0 Cel |
| Rated supply voltage | 5 V |
| Maximum operating frequency | 0.1000 MHz |
| Maximum linear error | 0.0200 % |
| Maximum supply/operating voltage | 40 V |
| Minimum supply/operating voltage | 4 V |
| Processing package description | PLASTIC, DIP-8 |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | BIPOLAR |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | IN-LINE |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Type of converter | VOLTAGE-FREQUENCY CONVERTER |
| Maximum positive input voltage | 3 V |