3.2 A SWITCHING REGULATOR, 52 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSFM5
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | TO-220, SIP5,.1,67TB |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | CAN ALSO CONFIGURED AS BUCK BOOST REGULATOR |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 40 V |
| Minimum input voltage | 15 V |
| Nominal input voltage | 25 V |
| JESD-30 code | R-PSFM-T5 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 3.2 A |
| Nominal output voltage | 12 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-220 |
| Encapsulate equivalent code | SIP5,.1,67TB |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 10 mA |
| surface mount | NO |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 63 kHz |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.7 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM2575T-12G | Rochester Electronics | 3.2A SWITCHING REGULATOR, 63kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSFM5, LEAD FREE, TO-220, 5 PIN |
| LM2575T-012G | ON Semiconductor(安森美) | 3.2 A SWITCHING REGULATOR, 63 kHz SWITCHING FREQ-MAX, SSO5 |
| LM2575-12WT | Microchip(微芯科技) | Switching Voltage Regulators 1A Step-Down SMPS Regulator |
| LM2575T-12/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 可输出电流:1A 开关工作频率:52kHz 输出类型:Fixed 输出电压的路数:1 功能类型:Step-Down 输出配置:Positive |
| LM2575T-12 | Bay Linear Inc | Switching Regulator/Controller |
| LM2575T-12EP | National Semiconductor(TI ) | IC 3.2 A SWITCHING REGULATOR, 63 kHz SWITCHING FREQ-MAX, SFM5, TO-220, 5 PIN, Switching Regulator or Controller |
| LM2575T-012 | ON Semiconductor(安森美) | |
| LM2575T-12T | SEMTECH | Switching Regulator, Voltage-mode, 3.2A, 62kHz Switching Freq-Max, PSFM5, STRAIGHT, TO-220, 5 PIN |
| LM2575-12BT | Micrel ( Microchip ) | Switching Regulator Voltage-mode 3.2A 63kHz Switching Freq-Max BIPolar |
| LM2575T-12/LF03 | Texas Instruments(德州仪器) | SIMPLE SWITCHER 1A Step-Down Voltage Regulator 5-TO-220 |
| LM2575HVT-12/LF03 | Texas Instruments(德州仪器) | SIMPLE SWITCHER 1A Step-Down Voltage Regulator 5-TO-220 |
| UC2575T-12 | Unitrode Corporation | Switching Regulator, Voltage-mode, 1.7A, 52kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSFM5, |