IC IC,D/A CONVERTER,SINGLE,8-BIT,CMOS,DIP,16PIN, Digital to Analog Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| Maximum linear error (EL) | 0.2% |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| 5962-01-156-8894 | AD7523JN/+ | AD7523KN/+ | AD7523SD | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC IC,D/A CONVERTER,SINGLE,8-BIT,CMOS,DIP,16PIN, Digital to Analog Converter | IC IC,D/A CONVERTER,SINGLE,8-BIT,CMOS,DIP,16PIN, Digital to Analog Converter | IC IC,D/A CONVERTER,SINGLE,8-BIT,CMOS,DIP,16PIN, Digital to Analog Converter | IC IC,D/A CONVERTER,SINGLE,8-BIT,CMOS,DIP,16PIN, Digital to Analog Converter |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C | EAR99 | EAR99 | 3A001.A.2.C |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-XDIP-T16 |
| Maximum linear error (EL) | 0.2% | 0.2% | 0.1% | 0.2% |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C |
| Package body material | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Nominal supply voltage | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | OTHER | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | - | ADI | ADI | ADI |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | e0 |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |