
VOLTAGE REGULATOR DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | R-PDSO-F2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW LEAKAGE CURRENT |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 60 Ω |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-F2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 0.8 W |
| Nominal reference voltage | 51 V |
| Maximum reverse current | 1 µA |
| Reverse test voltage | 39 V |
| surface mount | YES |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | Pure Tin (Sn) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Voltage temperatureCoeff-Max | 61.2 mV/°C |
| Maximum voltage tolerance | 5.88% |
| Working test current | 10 mA |
