
Quad UART with 16-Byte FIFOs 68-PLCC -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | LCC |
| package instruction | QCCJ, LDCC68,1.0SQ |
| Contacts | 68 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Confidence | |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 607214 |
| Samacsys Pin Count | 68 |
| Samacsys Part Category | Integrated Circuit |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Footprint Name | PLCC127P2514X2514X457-68N |
| Samacsys Released Date | 2017-01-12 12:59:53 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY |
| Address bus width | 3 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| letter of agreement | ASYNC, BIT |
| Data encoding/decoding methods | NRZ |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQCC-J68 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 24.23 mm |
| low power mode | NO |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of serial I/Os | 4 |
| Number of terminals | 68 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC68,1.0SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum slew rate | 50 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 24.23 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Base Number Matches | 1 |