Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Socket
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | WITH STRAIN RELIEF |
| body width | 0.24 inch |
| subject depth | 0.661 inch |
| body length | 1.177 inch |
| Body/casing type | SOCKET |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 636 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 20 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Maximum wire diameter | 26 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
