
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 0.47uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Nichicon |
| package instruction | , 0603 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 22 weeks |
| capacitance | 0.47 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 1 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 1.6 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, PUNCHED |
| positive tolerance | 80% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V |
| size code | 0603 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | Y5V |
| Temperature Coefficient | -82/+22% ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 0.8 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| NMC0603Y5V474Z16TRPF | NMC0603Y5V224Z16TRPF | NMC0402Y5V223Z16TRPF | NMC0603Y5V104Z25TRPF | NMC0603Y5V104Z50TRPLPF | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 0.47uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 0.22uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 0.022uF, Surface Mount, 0402, CHIP, ROHS COMPLIANT | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 0.1uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 0.1uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| package instruction | , 0603 | CHIP, ROHS COMPLIANT | CHIP, ROHS COMPLIANT | CHIP, ROHS COMPLIANT | , 0603 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 0.47 µF | 0.22 µF | 0.022 µF | 0.1 µF | 0.1 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, PUNCHED | TR, PUNCHED | TR, PAPER | TR, PUNCHED | TR, EMBOSSED PLASTIC |
| positive tolerance | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V | 16 V | 16 V | 25 V | 50 V |
| size code | 0603 | 0603 | 0402 | 0603 | 0603 |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES |
| Temperature characteristic code | Y5V | Y5V | Y5V | Y5V | Y5V |
| Temperature Coefficient | -82/+22% ppm/°C | -82/+22% ppm/°C | -82/+22% ppm/°C | -82/+22% ppm/°C | -82/+22% ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Factory Lead Time | 22 weeks | 17 weeks | 17 weeks | 22 weeks | - |
| high | 1 mm | 1 mm | - | 1 mm | - |
| length | 1.6 mm | 1.6 mm | - | 1.6 mm | - |
| Package form | SMT | SMT | - | SMT | - |
| width | 0.8 mm | 0.8 mm | - | 0.8 mm | - |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| NMC0603Y5V474Z16TRP | Nichicon(尼吉康) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 16V, Y5V, 0.47uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP |