Rectifier Diode, 1 Element, 0.1A, 10V V(RRM), Silicon
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Maximum output current | 0.1 A |
| Maximum power dissipation | 0.15 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 10 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.003 µs |
| surface mount | NO |