90 V, 3 W, SILICON, UNIDIRECTIONAL VOLTAGE REGULATOR DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | New Jersey Semiconductor |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 3 W |
| Nominal reference voltage | 14 V |
| technology | ZENER |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 210 mA |
| Base Number Matches | 1 |