
Slide Switch, SPDT, (on)-off-(on), Momentary, 5A, 28VDC, Panel Mount-threaded, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator color | PURPLE |
| Actuator material | THERMOPLASTIC |
| Actuator type | FLUSH BUTTON |
| body height | 19.3 mm |
| Body length or diameter | 11.33 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 5A@115VAC |
| Maximum contact current (AC) | 5 A |
| Maximum contact current (DC) | 5 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 5A@28VDC |
| Contact function | (ON)-OFF-(ON) |
| Maximum contact voltage (AC) | 115 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 28 V |
| Dielectric withstand voltage | 1050VRMS V |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| Shell material | THERMOPLASTIC |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | SL |
| Installation features | PANEL MOUNT-THREADED |
| Maximum operating force | 9.45 N |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| seal | DUST PROOF |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | SLIDE SWITCH |
| Terminal surface | Silver (Ag) |
