Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8051 CPU, 16MHz, CMOS, CQCC44,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| bit size | 8 |
| CPU series | 8051 |
| JESD-30 code | S-XQCC-N44 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC44,.65SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 128 |
| rom(word) | 4096 |
| ROM programmability | MROM |
| speed | 16 MHz |
| Maximum slew rate | 25.9 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |