F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Minimum operating temperature | 0.0 Cel |
| Maximum operating temperature | 70 Cel |
| Rated supply voltage | 5 |
| Minimum supply/operating voltage | 4.5 V |
| Maximum supply/operating voltage | 5.5 V |
| Processing package description | 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-20 |
| state | Transferred |
| Logic IC type | BUS DRIVER |
| sub_category | Bus Driver/Transceivers |
| control_type | ENABLE LOW |
| series | F/FAST |
| jesd_30_code | R-PDSO-G20 |
| load_capacitance__cl_ | 50 pF |
| max_i_ol_ | 0.0640 Amp |
| Number of digits | 8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| ckage_code | SOP |
| ckage_equivalence_code | SOP20,.4 |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| wer_supplies__v_ | 5 |
| wer_supply_current_max__icc_ | 75 mA |
| ._delay_nom_su | 6 ns |
| propagation delay TPD | 6 ns |
| qualification_status | COMMERCIAL |
| seated_height_max | 2.65 mm |
| surface mount | YES |
| Craftsmanship | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| length | 12.8 mm |
| width | 7.5 mm |
| dditional_feature | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |