
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 2.7ohm, 250V, 5% +/-Tol
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Film |
| JESD-609 code | e3 |
| Lead diameter | 0.45 mm |
| Lead length | 20 mm |
| Manufacturer's serial number | ERDAS |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 1.7 mm |
| Package length | 3.2 mm |
| Package form | Axial |
| method of packing | Tape |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| resistance | 2.7 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | ERDAS |
| technology | CARBON FILM |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Tolerance | 5% |
| Operating Voltage | 250 V |