Standard SRAM, 4KX4, 15ns, CMOS,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 15 ns |
| I/O type | SEPARATE |
| memory density | 16384 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 |
| word count | 4096 words |
| character code | 4000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 4KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.005 A |
| Minimum standby current | 4.5 V |
| Maximum slew rate | 0.07 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |