
DDR3 SDRAM Unbuffered SODIMMs Based on 4Gb A-die
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SK Hynix |
| Parts packaging code | SODIMM |
| package instruction | DIMM, DIMM204,24 |
| Contacts | 204 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | SINGLE BANK PAGE BURST |
| Maximum access time | 0.255 ns |
| Other features | AUTO/SELF REFRESH; SEATED HGT-NOM; WD-MAX |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 667 MHz |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XZMA-N204 |
| length | 67.6 mm |
| memory density | 17179869184 bi |
| Memory IC Type | DDR DRAM MODULE |
| memory width | 64 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 204 |
| word count | 268435456 words |
| character code | 256000000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 256MX64 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM |
| Encapsulate equivalent code | DIMM204,24 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 1.5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 8192 |
| Maximum seat height | 30 mm |
| self refresh | YES |
| Maximum standby current | 0.068 A |
| Maximum slew rate | 0.86 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 1.575 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.425 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 1.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.6 mm |
| Terminal location | ZIG-ZAG |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3.5 mm |
