
Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 20000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator direction | HORIZONTAL |
| Actuator type | SHAFT |
| structure | Square |
| gang number | 1 |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | PTV09 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| number of turns | 1 |
| Maximum operating temperature | 50 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Package height | 11.7 mm |
| Package length | 9.8 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | PCB Mount |
| Package width | 4.2 mm |
| Rated power dissipation(P) | 0.05 W |
| resistance | 20000 Ω |
| resistance law | AUDIO |
| Resistor type | POTENTIOMETER |
| rotation angle | 280 deg |
| series | PTV09 |
| size code | 3917 |
| surface mount | NO |
| technology | CARBON FILM |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | FLAT |
| Tolerance | 20% |
| Operating Voltage | 20 V |

| PTV09A-2020U-A203 | PTV09A-2020F-A504 | PTV09A-2020U-A504 | PTV09A-4020F-A104 | PTV09A-2020U-A105 | PTV09A-2020U-A103 | PTV09A-2020U-A104 | PTV09A-2020F-A204 | PTV09A-2020U-A204 | PTV09A-4020F-A204 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 20000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 500000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3927, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 500000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 100000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3943, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 1000000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 10000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 100000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 200000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3927, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 200000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 200000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3943, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | PCB Mount, 3943 | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | PCB Mount, 3927 | ROHS COMPLIANT | PCB Mount, 3943 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Actuator direction | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | VERTICAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | VERTICAL |
| Actuator type | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT |
| structure | Square | Square | Square | Square | Square | Square | Square | Square | Square | Square |
| gang number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Manufacturer's serial number | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| number of turns | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C |
| Package height | 11.7 mm | 11 mm | 11.7 mm | 6.8 mm | 11.7 mm | 11.7 mm | 11.7 mm | 11 mm | 11.7 mm | 6.8 mm |
| Package length | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount |
| Package width | 4.2 mm | 6.8 mm | 4.2 mm | 11 mm | 4.2 mm | 4.2 mm | 4.2 mm | 6.8 mm | 4.2 mm | 11 mm |
| Rated power dissipation(P) | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W |
| resistance | 20000 Ω | 500000 Ω | 500000 Ω | 100000 Ω | 1000000 Ω | 10000 Ω | 100000 Ω | 200000 Ω | 200000 Ω | 200000 Ω |
| resistance law | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO |
| Resistor type | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER |
| rotation angle | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg |
| series | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 |
| size code | 3917 | 3927 | 3917 | 3943 | 3917 | 3917 | 3917 | 3927 | 3917 | 3943 |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM |
| Terminal surface | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Terminal shape | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT |
| Tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Operating Voltage | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |