Board Connector, 13 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.185 inch |
| subject depth | 0.24 inch |
| body length | 1.102 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 800VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | WHITE |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | A2001 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 2 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.134 inch |
| Terminal pitch | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 13 |

| A2001WV-13P1 | A2001WV-02P1 | A2001WV-11P1 | A2001WV-14P1 | A2001WV-18P1 | A2001WV-17P1 | A2001WV-16P1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 13 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle | Board Connector, 2 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle | Board Connector, 11 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle | Board Connector, 14 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle | Board Connector, 18 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle | Board Connector, 17 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle | Board Connector, 16 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.185 inch | 0.185 inch | 0.185 inch | 0.185 inch | 0.185 inch | 0.185 inch | 0.185 inch |
| subject depth | 0.24 inch | 0.24 inch | 0.24 inch | 0.24 inch | 0.24 inch | 0.24 inch | 0.24 inch |
| body length | 1.102 inch | 0.236 inch | 0.945 inch | 1.181 inch | 1.496 inch | 1.417 inch | 1.339 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | WHITE | WHITE | WHITE | WHITE | WHITE | WHITE | WHITE |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | A2001 | A2001 | A2001 | A2001 | A2001 | A2001 | A2001 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.134 inch | 0.134 inch | 0.134 inch | 0.134 inch | 0.134 inch | 0.134 inch | 0.134 inch |
| Terminal pitch | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 13 | 2 | 11 | 14 | 18 | 17 | 16 |
| Maker | - | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | - |